Tarihçe


Halas 71, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş yıllarına uzanan bir hikayeye sahiptir. 

 

1914 yılında Glasgow’da Fairfield Shipping Co. tarafından inşa edilen ve Reşit Paşa olarak adlandırılan geminin, 1.Dünya Savaşı sebebi ve bazı stratejik nedenlerden ötürü  İngiliz Hükümeti tarafından Osmanlı imparatorluğu’na teslim edilmesi ertelendi. Aynı senenin kasım ayında gemiye el koyan İngiliz Hükümeti, ismini Waterwich olarak değiştirerek Gelibolu’ya gönderildi.

Ancak 1918 yılında yapılan Montreux Mütarekesi’nden sonra Türk sularına giren gemi, 4  yıl süresince İngiliz Birliklerine bağlı olarak çalıştı. 6 Ekim 1923 yılında Şirket-i Hayriye’ye geçti ve  kurtuluş anlamına gelen “Halas” adını aldı. İstanbul Boğazı’nın  en fazla yolcu taşıma kapasitesine (yazın 1053, kışın 961 yolcu) sahip olan Halas, 65 yıl boyunca olarak hizmet verdi. 1984 yılında Haldun ve Çiğdem Simavi Halas’ı satın alarak enkaz  olmaktan kurtardı ve 15 kabinli lux charter gemisine dönüştüdür. 2008 yılında Mustafa ve Caroline Koç’a devrolan gemi, 2 süren bir renovasyondan geçerek bugünkü düzenine ulaştı. Halas halen boğazda davetler, güneyde ise 12 kabiniyle lüks charter olarak kiralanmaktadır. Prens Charles, Prenses Margaret, Prens ve Prenses Michael of Kent, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, Amerika eski başkanlardan Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Abdullah Gül, Halas’ın ağırladığı önemli misafirler arasındadır.